30 Yılı Eğitime Adanmış Bir Ömür. Teknoloji, E-Ticaret, Gelecek ve Hakan Topuzoğlu
  1. Anasayfa
  2. Life Guide

30 Yılı Eğitime Adanmış Bir Ömür. Teknoloji, E-Ticaret, Gelecek ve Hakan Topuzoğlu

0

90’lar, Türkiye’de Dijitalleşmenin sadece gençlerin hayal dünyasını süslediği ve kurumların henüz ne olacağını anlayamadığı / idrak edemediği dönemler. Bu dönemde Genç yaşına rağmen, kapı kapı dolaşarak insanları bilinçlendirmeye çalışan birisi vardı. Onunla şahsen tanışma imkanı bulmam benim şansım. Şimdi hayat hikayesi, bilgi ve tecrübesi ile sizlere ilham olacak birisiyle tanışmaya hazır mısınız?

Hakan Topuzoğlu

Hakan Topuzoğlu, bilgisayar ve teknoloji alanında uzun yıllar boyunca çeşitli görevlerde bulunmuş, aynı zamanda yayıncılık ve eğitim alanlarında da faaliyet göstermiş bir isimdir. Özgeçmişindeki bilgilere dayanarak, Türkiye’deki bilgi ve iletişim teknolojileri alanında önemli girişimlerde bulunduğunu söyleyebiliriz. İşte bazı dikkat çeken noktalar:

  1. Teknoloji ve Eğitim Kariyeri: Bilgi işlem müdürlüğü gibi pozisyonlarda çalışmış olması, bilgisayar öğretmenliği ve kurs koordinatörlüğü yapmış olması, eğitim ve teknoloji arasındaki bağlantıyı vurgular. Aynı zamanda işletme müdürlüğü gibi yönetimsel görevlerde bulunarak işletme ve teknolojiyi bir arada yönetme yeteneğine sahip olduğunu gösterir.
  2. Yayınlar ve Eğitim Faaliyetleri: Çeşitli dergi ve kitaplar yazmış olması, bilgiyi yayma ve eğitim alanında aktif rol aldığını gösterir. Bu yayınlar arasında teknik konuların yanı sıra eğitim ve toplumla ilgili konular da yer alır.
  3. Sosyal Girişimcilik: Türkçe dil desteğinin sağlanması için sanal imza kampanyası düzenlemesi ve Türk İnternet Birliği Platformu’nu kurması, teknolojinin Türkçe kullanımını teşvik etme çabalarını gösterir. Aynı zamanda gazetelerde olumsuz haberlere dikkat çekme ve milletvekillerinin vatandaşlarla iletişimini artırmak için çaba gösterme gibi sosyal girişimcilik faaliyetleri de önemlidir.

Hakan Topuzoğlu’nun özgeçmişi, teknolojiyi eğitim, yayıncılık ve toplumsal fayda odaklı girişimlerle birleştirerek Türkiye’deki bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimine katkı sağladığını göstermektedir.

Henüz 2000’li yılların başında, internet kullanıcı sayısının bugüne göre daha az olduğu bir dönemde, önce Hotmail, Yahoo, Altavista gibi e-posta sağlayıcı sitelerde Türkçe dil desteği neden yok diye tepkisini ortaya koydu, Türkçeye Davet adını verdiği sanal imza kampanyasına binlerce ilgi gösterdi. Sonra, MSN Encarta Ansiklopedisi’nde ülkemiz ve tarihimiz ile ilgili yanlış ve eksik bilgilerin yer aldığını farketti. Elimden ne gelir ki demedi. Erinmedi. Tüm bakanlıklara, başbakanlığa ve cumhurbaşkanlığına e-postalar gönderdi. Durumu anlattı. Resmi kurumlar, çoğu kişinin ön yargısının tam aksine bu olayla öyle ilgilendi ki konu uluslar arası platforma taşındı. Gerekli yazışmalar yapıldı. Bilişim Suçları Daire Başkanlığı konu ile yakından ilgilendi. Ve hata düzeldi. Bu durum, medyada “Microsoft Dize Geldi” ifadeleriyle yer buldu.

Hakan TOPUZOĞLU’nun Özgeçmişi

Mesleki Çalışmalar

İyi derecede klâvye kullanabilmesi ona iş hayatının kapılarını araladı.
Masaüstü Yayıncılık Uzmanı olarak görev yaptı.
Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptı.
İngilizce ve Matematik alanlarında özel dersler verdi.
Bilgisayar öğretmenliği ve kurs koordinatörlüğü yaptı.
İşletme müdürü olarak görev yaptı.
Eğitimci ve danışman olarak profesyonel iş hayatını sürdürmektedir.

– Yayınları

1991 yılında Mission Impossible adıyla İngilizce okul gazetesi yayınladı.
1992 yılında Bizim Sesimiz adıyla bir dergi yayınlamaya başladı.
1993 yılının Eylül ayında Türkiye’nin, belki de dünyanın ilk ve tek apartmana özel gazetesini yayınladı.
1996 yılının Ocak ayında, kendisine soruların soruların cevabını içeren Bilgisayarla İlk Tanışma adlı ilk kitabını yazdı ve yayınladı.
1996 yılının Aralık ayında Hamle Dersaneleri bünyesinde BİM (Bilgi İçin Mücadele) adıyla bir kitap kulübü kurdu.
1996-1997 yılları arasında Kayseri Gündem Gazetesi’nde toplum üzerine gözlemleri içeren yazılarıyla köşe yazarlığı yaptı.
1997-1998 yılları arasında Yeni Kayseri Gazetesi’nde teknik ve toplumsal konular üzerine köşe yazarlığı yaptı.
1998 yılından itibaren Kayseri Hakimiyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı.
1997 yılının Eylül ayında, Erciyes Üniversitesi Yozgat Meslek Yüksek Okulu’nda bir dönem ders kitabı olarak okutulan IBM Dizgi Dersleri-2 adlı kitabını yazdı ve yayınladı.
1998 yılının Ocak ayında, birçok bilgisayar kursunda ders kitabı olarak okutulan, 10 Parmak Klavye kullanımı hakkında teknikleri anlatan Tuşlarla Dans adlı kitabını yazdı ve yayınladı.
1998 yılının Nisan ayında, Matematik konusunda, özel dersler sırasında edindiği deneyimleri aktardığı Pratik Matematik adlı kitabını yazdı ve yayınladı.
1998 yılının Eylül ayında, o dönem çalıştığı Bilgisayar Kursu’nda ders kitabı olarak okutulmak üzere DOS-WINDOWS-WORD-EXCEL adlı kitabını yazdı. Bu kitap, matbaada yayınlanmadı. Fotokopi olarak çoğaltıldı.
1999 yılının, Mayıs ayının ikinci haftasında (8-9 Mayıs) Kayseri Sabancı Kültür Sitesi’nde, Tıp Fakültesi Dekanlığı ERBAK (Bilimsel Araştırmalar Kulübü) tarafından düzenlenen “Tıp Alanında Bilgisayar Kullanımı ve İnternet” konulu bir konferans verdi.
16 Mayıs 1999 tarihinde Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda “İnternet ve Tıp” konulu bir konferans verdi.
1999 yılının Kasım ayında “Yeni Başlayanlar İçin Bilgisayar Sözlüğü” adlı kitabı yazdı. Bu kitap, Uzay Eğitim Merkezi tarafından yayınlandı.
26 Haziran 1999 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik İlavesi’nde “Bilgisayarı Kullanamıyoruz” başlıklı bir yazısı yayınlandı.
Mayıs 2000’den itibaren, Türkiye’nin önde gelen bilgisayar dergilerinden PC LIFE’da yazarlık yaptı.
Kayseri Kolej FM’de Mıstıklı Gofret Artı Hakan Topuzoğlu adında bilgisayar programını Mustafa Bayram ile birlikte hazırlayıp, sundu
Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda “Uzaktan Eğitim” konulu seminer verdi.
Kayseri Kay-TV’de High Technology Compushow adıyla TV programı yaptı.
Türkçe ve İngilizce hikayeleri bulunmaktadır.
Yerel gazeteler ve internet sitelerinde yazarlık yapmaya devam etmektedir.

– Sosyal Girişimcilik Çalışmaları

Türkçeye Davet adıyla, Hotmail ve Yahoo’nun Türkçe desteği olması gerektiğini savunan sanal imza kampanyası düzenledi ve bu kampanyaya binlerce kişinin katılması sonucunda Türk İnternet Birliği Platformu’nu kurdu.
Umutsuzluğa Son kampanyasıyla gazetelerde yer alan olumsuz haberlere dikkat çekti.
Hodri Meydan adını verdiği e-grupla milletvekili ile vatandaş arasındaki diyalog eksikliğine yer verdi.

Hakan Topuzoğlu İletişim bilgileri:

info@htbilisim.com

https://htbilisim.com/

https://www.ht.web.tr/

https://www.ht.net.tr/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir