Ekol Tv’nin Yeni Sahibi: Mübariz Mansimov Gurbanoğlu
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Ekol Tv’nin Yeni Sahibi: Mübariz Mansimov Gurbanoğlu

0

Azerbaycan asıllı iş insanı Mübariz Gurbanoğlu Ekol Tv’yi satınalma sürecinin sonuna gelindiğini açıkladı.

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında şahsımın EKOLTV ismi ile bilinen televizyon kanalının sahibi olan şirketin hisselerini satın aldığıma dair haberler çıkmıştır.
Geçmişte radyoculuk alanında PAL Radyoları ile yaşadığımız tecrübeyi bu sefer televizyon dünyasına aktarmak amacı ile uzun süredir yürüttüğümüz çalışmaların sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Palmali Holding Anonim Şirketi bünyesindeki medya şirketim ile EKOLTV isimli televizyon kanalının sahibi olan şirketin yetkilileri arasında şirketin çoğunluk hisselerinin Palmali Holding bünyesinde kurulu medya şirketine devri konusunda görüşmeler son aşamaya gelmiştir.
Palmali Holding Anonim Şirketi olarak Türkiye’de televizyon haberciliğine ve yayın hayatına yepyeni bir soluk ve heyecan getirmeyi hedefliyoruz ve bu amaçla EKOLTV ‘yi çok yakında izleyicileriyle buluşturmak amacıyla çalışmalarımız sürmektedir.
Televizyon haberciliğine yeni bir soluk getirecek olan EKOLTV ‘yi Türkiye’nin haber kanalı yapmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam ettiğimizi ve gelişmelerden sizleri ayrıca bilgilendireceğimizi belirtir saygılarımı sunarım.”
Mübariz Mansimov Gurbanoğlu

Mübariz Mansimov Kimdir?

Türk vatandaşı olduktan sonra soyadını “Gurbanoğlu” olarak değiştirmiştir.[5]

Palmali Holding’in sahibi olan Mübariz Mansimov, 6’sı kız, 3’ü erkek, 9 çocuklu işçi sınıfı bir ailenin evladı olarak, 22 Mart 1968’de Bakü şehrinde doğdu.[6] Bakü‘de Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. Aynı zamanda eski bir denizciydi ve halen İstanbul’daki ofisinde sergilenen 400’den fazla parçadan oluşan bazı antika silahlara sahiptir. Öğrenimini burada tamamladıktan sonra yüksek öğrenim de gördü. Sonra Sovyet ordusunda görev yaptı. Askerlik hayatından sonra 1.5 yıl gemilerde aşçı olarak çalıştı. Daha sonra 3 arkadaşıyla birlikte 150 tonluk bir balıkçı teknesi kiraladı. Rusya’dan bir gemi aldı ve İstanbul’a getirdi. Böylece bu alanda ilk adımlarını atmış oldu.

İş yaşantısında yükselerek, 1998 yılında, şu anda dünyanın en büyük 5 nakliye şirketinden biri olan ve yıllık cirosu 3 milyar dolar olan “Palmali” Şirketler Grubu’nun sahibi olan Mübariz Mansimov,[7] Türkiye vatandaşı oldu. Şirket, yalnızca denizcilik sektöründe 28.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Grubun faaliyet alanındaki diğer şirketler de dikkate alındığında çalışan sayısı 45 bini geçmektedir. “Palmali”, 129 gemisiyle Rus petrolünün yüzde 75’ini Akdeniz, Beyaz Deniz ve Karadeniz arasında taşıyor. “Palmaly”nin en büyük müşterisi dünyaca ünlü “BP” şirketidir. Şirketler Grubu’nun filo sayısı kiralık gemilerle 220’yi aşmaktadır.

2005-2006 sezonunda sahibi olduğu Hazar Lenkeran kulübünün teknik direktörlüğüne Rasim Kara‘yı getirdi ve Oktay Derelioğlu‘nu transfer etti. Oktay, ligi gol kralı olarak tamamladı sezon sonunda takımdan ayrıldı.[8]

Türkiye‘de yayın yapan Pal FM ve Palstation106 Radyolarının sahibidir. Aynı zamanda Palhaber.com isimli haber sitesi bulunmaktadır. Türkiye’de daha fazla yatırım yapacağını söyleyen Mansimov, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’de de 400 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını söyledi. En büyük payı Türkiye’ye vereceğini söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir